Alergia kontaktowa

Alergia nie jest niczym przyjemnym, o tym wie każdy z nas, ale nie każdy już wie, co wyróżnia poszczególne rodzaje alergii. Czy wiecie co to jest alergia kontaktowa?

Otóż alergia kontaktowa jest to rodzaj alergii skórnej, który pojawia się w momencie kontaktu, zetknięcia z danym przedmiotem. Istnieje bardzo dużo rzeczy na które możemy być uczuleni np. metale, kurz domowy, kosmetyki, lateks, barwniki, chlor, sierść zwierząt itp. Objawami takiej alergii są: zaczerwienienia, pęcherze na skórze, złuszczanie się naskórka, lub swędzenie miejsca które zostało podrażnione przez kontakt z przedmiotem uczulenia.

Często skóra wysusza się, a ludzie nie wiedząc o swojej wrażliwości smarują ją kremami nawilżającymi i nie przejmują się tym. Alergia kontaktowa występuje okresowo, nie ma szczególnego okresu w którym się nasila. Pojawia się jednego dnia i znika, a później przez dwa tygodnie nie ma po niej znaku, aż tu nagle znowu zaczyna się pojawiać.

Jeśli zauważyłeś u siebie takie objawy to zgłoś się do dermatologa, a on już będzie wiedział co należy zrobić. Należy tego nie zaniedbywać, ponieważ nieleczona może przerodzić się w trądzik różowaty którego pozbycie się jest dość kłopotliwe.