Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry występuje przez nieprawidłowe odpowiedzi immunologiczne na antygeny. Skutkiem jest nadmierne wytwarzanie przeciwciał IgE, które skierowane są przeciwko tym alergenom.

Główne objawy tej choroby to sucha, zaczerwieniona skóra, swędzenie. Zmiany na skórze najczęściej występują na zgięciach łokciowych i kolanowych, szyi albo twarzy. Zdarza się też tak, że zmiany mogą obejmować całe ciało, wtedy nazywamy to erytrodermią. Choroba ta jest wieloletnia, w czasie której objawy są mniej lub bardziej nasilone. Jeśli chodzi o leczenie to trzeba rozpoznać czynniki które uczulają organizm i usunąć je z środowiska chorej osoby.

Czasami też podejmowane są próby odczulania. Jest to bardzo nieprzyjemna choroba, ponieważ w pewny sposób oszpeca ciało człowieka na wiele lat. Przez to chorzy czasami wstydzą się siebie, swojego wyglądu i izolują od całego społeczeństwa. W takich sytuacjach trzeba wesprzeć psychicznie taką osobę i pokazać jej, ze z tym można normalnie żyć, tak jakby nic się nie stało.