Czym jest alergia

Alergia to najprościej mówiąc uczulenie, albo nadwrażliwość na alergeny, czyli antygeny które przedostają się do organizmu z zewnątrz i mogą wywołać reakcję alergiczną. Objawy takiego uczulenia mogą być łagodne, czyli np. katar, łzawienie oczu albo tak niebezpieczne, że aż zagrażające życiu człowieka np. wstrząsy anafilaktyczne.

Schorzenia do których może doprowadzać to astma, atopowe zapalenia skóry, pyłkowina itp. Objawy które występują u alergików są różne, u niektórych występuje tylko jeden objaw, a u innych prawie że wszystkie, np. nieżyt nosa, zaczerwienione i swędzące oczy, skurcz oskrzeli, który czasami doprowadza do ataku astmy, wysypki na skórze, egzema, pokrzywka, a czasami też ból głowy.

Alergie diagnozuje się za pomocą testów alergicznych. Jeśli odczuwasz, którekolwiek z objawów to bezzwłocznie zrób testy, ponieważ nieleczona alergia doprowadza do chorób, które są znacznie gorsze. Najlepszą metoda na leczenie jest unikanie rzeczy na które jest się uczulonym. W przypadku gdy nie możemy unikać tych rzeczy to stosuje się leczenie farmakologiczne lub immunoterapię.