Testy alergiczne
Wykonanie badań alergologicznych (testów alergicznych) ułatwi rozpoznanie i leczenie, dzięki czemu uczulenie zyska znacznie łagodniejszy przebieg. Alergiczne testy skórne pozwalają zdiagnozować uczulenia na alergeny powietrznopochodne, czyli zawieszone w powietrzu (pyłki roślin, alergeny sierści zwierząt, grzyby pleśniowe, roztocza kurzu domowego).
Dzięki badaniu można również rozpoznać alergeny odpowiedzialne za astmę oraz alergiczne i całoroczne zapalenia spojówek, a także błony śluzowej nosa. Bywa, że punktowe testy skórne wykonuje się z alergenami pokarmowymi – jest to przydane w przypadku dzieci z podejrzeniami alergii pokarmowych.
Immunoterapia swoista – odczulanie
Immunoterapia swoista jest jedną z podstawowych metod terapeutycznych we współczesnej alergologii. Może być stosowana jedynie u osób, u których potwierdzono istnienie alergii za pomocą badań diagnostycznych, które zostały zweryfikowane przez lekarza.
Polega na podawaniu podskórnym specjalnych, standaryzowanych szczepionek alergenowych, zwykle co 1-2 tygodnie, a następnie dawek podtrzymujących co 4-8 tygodni. Istnieją różne schematy leczenia – przedsezonowy lub całoroczny. Okres ich trwania jest zwykle kilkuletni, co wymaga dobrej współpracy pacjenta z lekarzem. Rodzaj schematu leczenia i szczepionkę indywidualnie dobiera lekarz.
Nazwa badania lub zabiegu |
---|
Immunoterapia swoista – odczulanie |
Testy alergiczne skórne – punktowe |