Testy skórne w diagnozie alergii
Testy skórne to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w diagnostyce dermatologicznej. Stosuje się je w przypadku tych chorych, u których zachodzi przypuszczenie, że typowe dla nich reakcje skórne mogą być konsekwencją uczulenia
. Testy pozwalają zatem na ocenę tego, jak reaguje skóra, która wchodzi w kontakt z alergenem. Ich dodatni wynik potwierdza, że mamy do czynienia z uczuleniem na alergen będący przedmiotem badania. Ułatwia to późniejsze leczenie objawowe i profilaktykę.
Rutynowa diagnostyka alergologiczna przewiduje przeprowadzanie dwóch rodzajów testów. Lekarz alergolog może więc zalecić zarówno wykonanie skórnych testów punktowych, jak i tak zwanych naskórkowych testów płatkowych. Różnice między nimi odnoszą się przede wszystkim do rodzaju reakcji immunologicznej, choć mamy z nimi do czynienia również w sposobie wykonania testów oraz w czasie oczekiwania na ich wynik.
Skórne testy punktowe najlepiej sprawdzają się u tych chorych, u których podejrzewa się reakcje o natychmiastowym charakterze. Są wykonywane zwykle wtedy, gdy istnieje ryzyko wystąpienia uczulenia na konkretny lek.
Naskórkowe testy płatkowe są stosowane wtedy, gdy pojawia się podejrzenie wyprysku kontaktowego. Lekarz może dzięki nim uzyskać informację na temat tego, jak skóra pacjenta reaguje na określone związki chemiczne, z którymi styka się on w codziennym życiu. Reakcja kontaktowa, w przeciwieństwie do natychmiastowej, może nastąpić nawet po 24 godzinach od momentu kontaktu z alergenem.