ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Jak leczyć alergię pokarmową – nowe metody terapii

Jak leczyć alergię pokarmową – nowe metody terapii

testy alergiczne

Alergia pokarmowa to choroba o podłożu dziedzicznym. Obecnie nie ma jednego lekarstwa na alergie pokarmowe, ale istnieje kilka metod leczenia i zapobiegania jej typowym objawom. Jedną z najpowszechniejszych i najprostszych metod leczenia jest wprowadzenie diety eliminacyjnej, polegającej na wykluczeniu z codziennego jadłospisu produktów zawierających alergeny wywołujące reakcję alergiczną.

Inną metodą jest doustne szczepienie podjęzykowe. Tutaj alergen podaje się w postaci kropli lub tabletek, stopniowo zwiększając stężenie antygenu.

Objawy alergii pokarmowej mogą dotyczyć różnych narządów, w tym przewodu pokarmowego, układu oddechowego i skóry. Najczęstszymi objawami są zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunki, mdłości i wymioty. Inne objawy to problemy z oddychaniem, katar, opuchnięcie twarzy, ust i gardła oraz zmiany skórne. W najcięższych przypadkach może wystąpić szok anafilaktyczny.

Metody leczenia alergii pokarmowej

Podstawą leczenia alergii pokarmowej jest całkowite wykluczenie z diety pokarmu stanowiącego alergen. Łagodne objawy uczulenia łagodzić można poprzez podanie leków przeciwhistaminowych. W poważniejszych przypadkach alergolog może przepisać doustny glikokortykosteroid