ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Najczęściej spotykane objawy alergii

Najczęściej spotykane objawy alergii

alergia

Szacunkowe dane mówią o tym, że z alergią może zmagać się nawet jedna na trzy osoby. Nie każdy ma jednak świadomość tego, że dolegliwości, z jakimi się boryka, są właśnie objawami tego schorzenia. Jak zatem rozpoznać objawy alergii? Odpowiedź na to pytanie ułatwi wiedza na temat tych, które są najczęściej spotykane.

Organizm reaguje na alergeny na wiele sposobów. Najczęściej mamy jednak do czynienia z tymi objawami, które są charakterystyczne dla dróg oddechowych. Alergię może sygnalizować przy tym nie tylko niedrożny nos, ale również częste choroby przeziębieniowe, kaszel, bóle uszu oraz duszności, zwłaszcza jeśli dają o sobie znać pozornie bez przyczyny.

Dla alergii typowe są jednak także objawy skórne – świąd, wysypki oraz zaczerwienienie skóry. Organizm może też wysyłać nam sygnały wykorzystując w tym celu żołądek i jelita. Wiele osób jest zaskoczonych dowiadując się, że to właśnie alergia może powodować częste i utrzymujące się przez długi czas skurcze podbrzusza.

Umiejętna interpretacja najczęściej pojawiających się objawów alergii będzie łatwiejsza, jeśli dopatrzymy się ich powiązania ze szczególnie popularnymi alergenami. W tym kontekście zwykle wspomina się o substancjach pochodzenia roślinnego, w tym zwłaszcza o pyłkach traw, drzew oraz zbóż. Wielu alergików reaguje niewłaściwie także na sierść i fragmenty naskórka zwierząt domowych, a także na kurz, w którym znajdują się nie tylko roztocza, ale również pleśnie, cząstki owadów i resztki pożywienia.